paris

Νέοπας

Lead

Nov 10 12 1:51 PM

Tags : :

Εχω φαει πολλες ωρες στο google μπας και καταφερω να βρω καπου μια πατεντα για να εχω σταθερη ταση στο παπι.. Αλλα δεν εχω βρει κατι ωστε να με ικανοποιει ... Βασικα θελω να εχω σταθερη ταση παντα , δουλευει δεν δουλευει το παπι , εχει δεν εχει κλειδια πανω... Εχει κανεις καμια ιδεα??? Δεν θελω απλα να τα κανω ολα να δουλευουν απο τη μπαταρια αλλαζοντας μονο τα καλωδια γιατι το εχω κανει και δεν μου αρεσε γιατι μετα απο λιγη ωρα η μπαταρια δεν αντεχε και δεν ειχα ουτε φωτα ουτε κορνα ουτε τιποτα..
Quote    Reply   

9301749

Τσίτα τα γκάζια!

#1 [url]

Nov 10 12 9:31 PM

Και η ενεργεια θα ερχεται ασυρματα απο τους στυλους τις ΔΕΗ?
Δεν γινεται αυτο που λες..

Quote    Reply   

paris

Νέοπας

#2 [url]

Nov 11 12 1:39 AM

βασικα ενας απο το φορουμ ( δεν θυμαμαι ποιος ηταν ) ειχε γραψει σε καποια ποστ οτι ειχε αντικαταστησει την μπαταρια με εναν μετασχηματισει ( battery eliminator) με το οποιο ειχε σταθερη ταση στο μηχανακι αλλα μονο οταν δουλευε.. και ελεγα μπας και γινετε να συνδεσω αυτο το φαραφετι με ενα τροπο ωστε οταν δεν δουλευει το μηχανακι ναυπαρχει πανωκαιη μπαταρια ετσι να εχω απο εκει ρευμα οπως και τωρα... απλα δεν ξερω αν μπορω νατασυνδεσω τιποτα σε σειρα η παραλληλα η με καποιο διακοπτακι να απομωνονω το ενα και να ενεργοποιω το αλλο ( ο διακοπτης απλα θα κλεινει το κυκλωμα και ετσι θα ειναι η μπαταρια εντως κυκλωματος και ο ΄΄μετασχηματιστης΄΄ εκτος και αντιστροφα ... απλα δεν εχω τετοιες γνωσεις ωστε να ξερω πως να το κανω ακριβως (στηριζομαι στην λογικη μου και σε αυτα που ξερω ) αν καποιος πιστευει οτι μπορει να βοηθησει και θελει ας μου στειλει....

Quote    Reply   

Koyfo

Τσίτα τα γκάζια!

#3 [url]

Nov 11 12 1:44 AM

Ο αφαιρέτης μπαταρίας http://akyriakopoulos.car.gr/parts/view/2315178/ είναι αυτό που λες και είναι plug & play, δε χρειάζεται να κανείς κάτι ιδιαίτερο. Εσύ γιατί θες να έχεις συνέχεια σταθερή τάση;

image

Quote    Reply   

paris

Νέοπας

#4 [url]

Nov 11 12 1:56 AM

γιατι αμα πηγαινω σε δρομο χωρις φωτα και το μηχανακι δουλευει ρελαντι δεν βλεπω τιποτα.θα πρεπει να εχω συνεχεια γκαζι ( το κλασικο τραβαω καλωδιο απο την μιζα στον διακοπτη για τα φωτα ωστε να εχω σταθερο ρευμα το εχω κανει αλλα η μπαταρια ψωφαει) και μου την σπαει που ολα τα φωτα τερμοπαιζουν...

Quote    Reply   

Koyfo

Τσίτα τα γκάζια!

#5 [url]

Nov 11 12 3:38 AM

Τι να σου πω, εμένα λίγο να το στροφαρες φώτιζαν μια χαρά τα φώτα. Η καλύτερη μέση λύση είναι καλή λάμπα αλογόνου

image

Αλλιώς άμα θες πραγματικά καλό φως, http://www.ebay.com/itm/Universal-Xenon-HID-Projector-Housing-Lens-H3-2-2-inch-/280728794844?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item415cbd76dc&vxp=mtr

image

Quote    Reply   

9301749

Τσίτα τα γκάζια!

#6 [url]

Nov 11 12 5:15 AM

Αλλο μετασχηματιστης, αλλο το battery elimnator που ειναι ενας μεγαλος πυκνωτης.

Εφοσον καταναλωνεις ενεργεια στα φωτα, προφανως δεν γινεται να εχεις για παντα σταθερη ή γενικοτερα ταση. Ειτε θα πρεπει να αλλαζεις την 'μπαταρια', ειτε να την φορτιζεις.

Θα γινοταν να κανεις ενα συστημα εναλλαγης της πηγης των φωτων απο τα πηνια στην μπαταρια, οταν πχ κλεινεις το γκαζι, αλλα ακομα κι ετσι καποια στιγμη θα ξεφορτιζε, αν πηγαινες μονο ρελαντι. Ειδικα μια μπαταρια που δεν ειναι σχεδιασμενη για αυτο.
Τα 3Α/h με 12V ειναι 36W/h. Η μπροστα λαμπα μονο ειναι 35W και εχεις ακομα το φορτιο της ηλεκτρονικης, των αισθητηρων, του κοντερ και ολων των αλλων ψιλολαμπτηρων.. Στη μιση ωρα θα ξεφορτιζε τελειως.

Quote    Reply   

paris

Νέοπας

#7 [url]

Nov 11 12 11:58 AM

½ ®acing wrote:
Αλλο μετασχηματιστης, αλλο το battery elimnator που ειναι ενας μεγαλος πυκνωτης.

Μετασχηματιστη το ειχε γραψει το παλικαρι που το φοραγε αυτο το αντικειμενο .. και σε πμπου του ειχα στειλει μου ειχε στειλει ενα λινκ που ηταν ενα battery eliminator γι΄αυτο το εγραψα ετσι.. Απλα αν με τον αφαιρετη μπαταριας μπορω να εχω σε Watt τα Watt που χρειαζεται για να δουλεψει το παπι ( φως μπροστα μικρη-μεσαια-μεγαλη σκαλα φλας τα φωτα στο κοντερ ηλεκτρονικη και......) τοτε θα μπορω να εχω κανονικο σταθερο φως μπροστα και μπορει να μπορω και να βαλω τον projectorα που εδειξε ο προηγουμενος ή xenon για να εχω ωραια και δυνατο φως.. γιατι αν τωρα απομονώσω το καλωδια απο τα πηνια και βαλω ενα καλωδιο απο την μπαταρια οπως ειπες σε μιση ωρα αντε και λιγο παραπανω θα ξεφορτισει και με xenon και χωρις και με συναγερμο..( το εχω δοκιμασει )... ξερει καποιος να μου πει αυτος ο αφαιρετης μπαταριας ποσα volt δινει ποσες a/h w/h..

Quote    Reply   

Koyfo

Τσίτα τα γκάζια!

#8 [url]

Nov 12 12 1:30 AM

½ ®acing wrote:
Στη μιση ωρα θα ξεφορτιζε τελειως.

Όπως γίνεται και με τα xenon...

image

Quote    Reply   

paris

Νέοπας

#9 [url]

Nov 12 12 12:00 PM

Koyfo wrote:
½ ®acing wrote:
Στη μιση ωρα θα ξεφορτιζε τελειως.

Όπως γίνεται και με τα xenon...

Aκριβως..

Quote    Reply   

#10 [url]

Nov 12 12 3:44 PM

Εγω εβαλα το Battery Eliminator. Απλα καταργει την μπαταρια.
Αν θες σταθερη ταση τοτε η παιρνεις αμαξι καθως στα καινουργια αμαξια τα φωτα δουλευουν αποκλειστικα απο την μπαταρια καθως ειναι τεραστια και το βολαν δεν παιρνει μερος στην τροφοδοσια.
Η παιρνεις μηχανη οπου τα φωτα δουλευουν με τον ιδιο τροπο με την διαφορα οτι το βολαν βοηθαει ελαχιστα στην τροφοδοσια.
Στα παπακια-μηχανακια οπου το βολαν κατα κυριο λογο τροφοδοτει τα φωτα αυτο δεν γινεται.

imageimage

Quote    Reply   

paris

Νέοπας

#11 [url]

Nov 12 12 5:52 PM

madloufos wrote:
Εγω εβαλα το Battery Eliminator. Απλα καταργει την μπαταρια.

ωραια μπορεις να μου πεις τι κερδισες που το εβαλες?? απο επιδοσεις που λενε και τα φωτα σου πως ηταν τρεμοπεζαν ή ηταν σταθερο το φως ...

Quote    Reply   

#12 [url]

Nov 12 12 9:12 PM

Ο μονος λογος που το εβαλα ειναι για να καταργησω την μπαταρια... Τα φωτα μου ειναι οπως και πριν! Μια χαρα φεγγουν!

imageimage

Quote    Reply   

paris

Νέοπας

#13 [url]

Nov 13 12 12:25 AM

οταν ειναι στο ρελαντι δεν φωτιζουν λιγοτερο απόταν εχει περισσοτερες στροφες ή ειναισταθεροτο φως σε ολο το φασμα των στροφων??

Quote    Reply   
Add Reply

Quick Reply

bbcode help